Avea internet ayarları

Gencinden yaşlısına hemen hemen herkez internet’ e kesinlikle ihtiyaç duymaktadır. Eski zamanlarda  insanlar herhangi bir  bilgi için ansiklopedilere başvurmakta idi. Fakat bu uygulama ile insanlar bilgiye ulaşmak için saatlerini harcıyordu. Günümüzde ise internet sayesinde saniyeler bile harcamamaktadırlar. Günümüzde internet bir tercih meselesi değildir, artık günümüzde internet nefes almak, ekmek gibi su gibi bir ihtiyaç haline gelmiştir. İnsanlar internet sayesinde araştırma yapmanın ve aradığını kolayca bulmanın keyfini bulmuştur. Eskiden cep telefonları yoktu ve internet ihtiyacımızı bilgisayarlardan karşılıyorduk, şimdi ise internet bir cep mesafesi uzağınızdadır. İnternetin öneminden aslında bahsetmeme bile gerek yok çünkü düşünüyorum da insanlar bildikleri şeylerden bile emin olmak için google.com’ a kesinlikle sormaktadır. İşin en önemli kısmı www.google.com gibi bir bilgi kütüphanesi artık her zaman cebimizdedir. Eğer Dışarıda gezerken aklınıza her hangi bir şey takıldı ise telefonunuzu açıp internetinize girmeniz yeterli olacaktır. Buna ek olarak,  www.facebook.com gibi tüm arkadaşlarınızın içerisinde olduğu bir site varken, facebook’tan arkadaşlarınız ile cebinizde sohbet etmek varken neden mesajlaşma ile vakit harcalayım ki? Özellikle hemen hemen tüm operatörler www.facebook.com ve www.twitter.com gibi sitelerle ilgili özel kampanyalar yapmaya başlamışlardır. Şimdi internet paketlerinizde, veya hat sözleşmeniz de bu tarz sosyal paylaşım sitelerine girmek sınırsız ve ücretsizdir.

Hemen hemen tüm telefonlarda wireless bağlantısı bulunmaktadır fakat her yerde wireless bağlantısı olacak diye bir şart yoktur. İşte tam bu noktada GPRS imdadımıza koşmaktadır, GPRS ile, cep telefonlarınızdan yüksek hızda sitelerde gezinebilirsiniz. GPRS ‘ten faydalanmak için telefonlarınızın GPRS uyumlu olması gerekiyordur. Benim tavsiyem internet bana lazım olmaz sakın demeyin. Hiç ummadığınız yerde internet ihtiyacı karşınıza öyle bir çıkar ki ömür boyu pişmanlığını yaşarsınız.

İnternet artık insanlar için bağımlılık haline gelmiştir. Günümüzde internet öyle bir duruma geldi ki, cep telefonu satın alırken ilk başta internet özelliğine bakar olduk. Her ne kadar bilgisayarımızda internet ile saatlerimizi harcasak bile yinede cep telefonlarımızda internet özelliğini daha çok kullanır olduk. Hatta cep telefonlarından çok fazla internete girmeyenler bile, cep telefonu alır iken belki bir gün telefonumda işe yarar düşüncesi ile  internet özelliğini kontrol ederek almaktadır. Yani son olarak söylemeliyim ki, internetsiz cep telefonu, cep telefonsuz internet düşünülemez diyorum ve felsefemi ortaya koyuyorum.

 

Şimdi sizlere avea internet ayarlarından bahsetmek istiyorum;

Öncelikle avea internet ayarlarını yapmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Avea internet ayarları

Bu linke tıkladıktan sonra, telefonunuzun modelini ve markasını giriyorsunuz, tüm ilgili alanları doldurduktan sonra ayarları görüntüle diyoruz. En son ise karşımıza çıkan tüm maddeleri adım adım uyguluyoruz.

Ve buna ek olarak sizlere internet ayarlarınız için bir kısayol söylemek istiyorum;

Telefonunuz dan desteklenen ayarları bir çırpıda almak istiyor iseniz *999# tuşlayabilirsiniz  veya AYAR yazarak 9999‘a kısa mesaj  gönderebilirsiniz. *999# tuşlandığınızda telefonunuzun marka ve modeli sistemde tanımlı ise marka ve model bilgisi telefon ekranında görüntülenir ve ayarlar “Servis Ayar” başlığıadı altındatelefonunuza gönderilecektir. Eğer ki Telefonunuz sistemde tanımlanmamış  ise ayar kodları SMS ile telefonunuza gönderilecektir. Ayrıca  Servisten alınan bütün ayarlar ücretsizdir.

Servis ayarlarını almak istiyor iseniz;  GPRSWAP, MOBILVIZYON, MMS, BASKONUS veya INTERNET yazarak5555‘a bir kısa mesaj atın yeterlidir. Bu ayarlar tamamen ücretsizdir. Eğer kayıt esnasında sizlere pin kodu sorulur ise 500 yada 5000 olarak pin kodunu yazabilirsiniz ve girişinizi yapabilirsiniz.

Avea internet ayarları için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz;

Avea İnternet carrier=”Avea internet”
mcc=”286″eski sim kartlarda (aycell yazanlarda)
mnc=”04″ yeni sim kartlarda
mnc=”03″
apn=”internet”
user=””
server=””
password=””
mmsc=””
type=”default”

Önemle söylemeliyim ki ayarları yapar iken işaretini kullanmayın.

Avea internet ayarını aşağıdaki resimdede görebilirsiniz.

 

Yazar: Göktürk

www.CepStil.com Editörü

İlginizi çekebilir

iPhone 6S ve 6S Plus Türkiye'de ne zaman satışa çıkacak?

iPhone 6S ve 6S Plus Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak?

Değerli Cepstil okurları, uzun zamandır sitemize içerik ekleyemiyorduk ne yazıkki. Doğrusu yaklaşık 5-6 aydır yoğunluğumuzdan ...

1 Yorum

  1. tşk. kardeşim.. bır cok sıteye baktım senın ayrlara benzeyenı vermısler hıc bırı olmadı senınkı oldu saol. emegıne saglık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir